BHoH-WSE

Web aliance BHoH-WSE z 1. věku S7

Nepřehlédněte

Přátelské weby

Novinky

29.10.2009
V úterý 27. října byla prolomena hranice 50 000 návštěv. Tímto vám chceme poděkovat. Věříme, že web BHoH-WSE skýtá opravdu mnoho zajímavého a poučného čtiva ze světa Travianu a doufáme, že tento web bude nadále webem, na který rádi zavítáte.

18.9.2009
Proběhly menší úpravy na webu. Dlouhý sloupec nastřádaných novinek byl zkrácen na rozumnou délku, starší novinky byly přesunuty do Archivu webu. Na velmi dlouhou dobu byla vypnuta reklama. Díky tomu budou návštěvy na webu BHoH-WSE příjemnější a pohodlnější.

5.9.2009
Potěšilo nás a jistě potěšilo i Tickyho, že nově zveřejněný rozhovor sklidil úspěch. Děkujeme! Dnes přibyly menší úpravy vedoucí ke zpřehlednění celého webu. Zveřejnili jsme nový Travian-vtip, který najdete v příslušné sekci Komiksy a vtipy.

4.9.2009
Vážení návštěvníci webu, s radostí vám oznamujeme, že dlouho slibovaný rozhovor byl dokončen a dnes zveřejněn. A kdo byl tentokrát vyzpovídán? Byl jím Ticky, administrátor slovenského Travianu, kterého snad každý ze slovenských i českých hráčů zná. Přiznáváme, že tento rozhovor trval vskutku neobvykle dlouhou dobu, ale nutno podotknou, že právě díky tomu se jedná o nejdelší rozhovor webu BHoH-WSE nabitý spoustou zajímavých informací. Navíc Ticky dennodenně řeší spoustu nelehkých záležitostí problémů, které se víceméně podíleli na protahování rozhovoru. Věříme, že několika měsíční snažení vám přinese zajímavé čtivo a spoustu nových poznatků. Můžete si například nalít čaj či kávu a v klidu se odreagovat čtením.

1.9.2009
Opravili jsme nedopatření v sekci 3. Soutěž (výsledky), kde místo podrobné výsledkové listiny byl odkaz na fórum. Díky pozornému návštěvníkovi jsme chybu napravili, nyní si ji můžete bez problémů stáhnout. K tomu bychom chtěli dodat, že pokud najdete na webu nějakou chybu, napište nám na email. Ač se snažíme web dělat nanejvýš poctivě a kontrolujeme aktualizace, chyba či nedopatření nám může výjimečně uniknout.

31.8.2009
Rozhodující kolo dnes skončilo a v tentýž den zveřejňujeme výsledky (mini) Travian-Soutěže o 20 zlatek. Najdete je v patřičné sekci 3. Soutěž (vyhlášení). Všem soutěžícím děkujeme za účast!

Teal'cTeal'c


český supportér, momentálně se věnuje hře TravianerTentokrát jsme poprosili o rozhovor Teal'ca. Ačkoliv již Travian nehraje, dělá supportéra a radí tak spoustě hráčům. V nynější době se však věnuje především hře Travianer, která má pár podobných znaků jako Travian (co se týče vzhledu), ale má zcela jiný herní princip. Prostřednictvím rozhovoru se tak můžete dovědět, co obnáší práce supportéra, ale také se můžete mnohé dozvědět o hře Travianer, která není v Česku až tolik známa. Teal'c odpověděl na otázky bohatě a čistě, a tak je čtení nejenom příjemné, ale i zajímavé a lecco se čtenář doví. Přejeme příjemné čtení!

> Zveřejňujeme také avatar Teal'ca, který nepochybně k jeho osobnosti patří.Rozhovor:


Každý má jinou cestu k online hře - někdo se o ní doví přes přátele, někoho zláká reklama na internetu. Jak ses Ty dostal k Travianu a kdy se tak stalo?

Na Travian mě upozornil můj bratr někdy v dubnu 2007. Tou dobou jsem pobýval ve Finsku na jednosemestrální studijní stáži, rozhodl jsem se tedy, že to zkusím, ať si zkrátím volné chvíle. V té době běžely pouze tři české servery, na každém z nich jsem si zaregistroval jinou rasu. Po týdnu již jsem věděl, že jedině Germáni mi opravdu sednou a zůstal jsem jen na serveru 3. Nikdy jsem již za jinou rasu naplno nehrál.

Jsi supportérem českého Travianu. Jak ses k této funkci dostal?
K funkci supportéra jsem se dostal na doporučení známých, kteří již v Travian Teamu byli.

Kolik času denně musíš obětovat své funkci supportéra?
Obávám se, že na to nedokážu odpovědět. Odhaduji něco kolem jedné hodiny na jednom účtu. Na otázky odpovídám průběžně přes celý den, takže jestli je to opravdu hodina nebo jen půl, nedokážu říct.

Kolik zpráv denně chodí na tvůj supportérský účet?
Ze začátku serveru je to kolem 50 otázek denně (někdy i více), ke konci serveru se stane, že za den přijde třeba jen jedna, nebo dokonce vůbec žádná zpráva.

Dostal ses někdy do situace, kdy sis nevěděl s dotazem na support rady?
Lhal bych, kdybych řekl, že ne. I když jsem práci supportéra vzal až po roce hraní, kdy jsem se setkal s možným i nemožným, na některé věci jsem zkrátka za tu dobu nenarazil, a tak jsem se sem tam musel zeptat zkušenějších kolegů. No ale za posledních pár měsíců jsem se snad ani na nic už ptát nemusel, jestli mě paměť neklame.

Mohl bys uvést pár opravdu nejčastějších otázek od hráčů?
Odhadem 80 % všech dotazů tvoří následující otázky a jejich různé obměny a variace:
Jak dát kód do profilu?
Bonifác mi řekl, ať najdu vesnici ....., ale ta neexistuje, co mám dělat?
Jak postavím dřevorubce?
Jak založím alianci?

Máš pro některé časté otázky připravené odpovědi, které pak pouze zkopíruješ a odešleš a nebo, co odpověď, to originál?
Nemám předem připravené odpovědi na žádné otázky, ale na otázky typu uvedeného v předchozí otázce posílám jako odpověď pouze odkaz na fórum či help.

Pamatuješ si na nějakou opravdu kuriózní otázku od hráče?
Čas od času se podaří odchytit opravdu klenot. Jestli můžu, uvedu tady celý dotaz bez úprav gramatiky a překlepů (samozřejmě beze jména odesílatele):
” DobRý den. Chtěl bych se vás zeptat, zaj jak dlouho dojde mé vojsko do vesnice, kam jde 40 minut??? Ja to totiž asi nechapu. Prosím odepište mi....”
Další příklad tady nebudu uvádět celý, ale hráč se hrozně podivoval nad tím, že brány do vesnice má otevřeny a že je chce zavřít, aby se k němu nikdo nedostal. Ten samý se také ptal, jestli je možno postavit v sýpce pastičky, aby mu krysa neužírala obilí…

Někdy bývá více multihunterů na jednom serveru. Je to tak i se supportery?
Donedávna to tak nebylo, jelikož každý supportér měl na serveru normálně herní účet, kde mohl současně s odpovídáním na dotazy i hrát. Takových účtů mohlo být na jednom serveru více – podle toho, kolik tam bylo supportérů. Nedávno to však bylo změněno a byly založeny speciální NEherní účty podobné těm multihunterovským. Od té doby může být na jednom support účtu více supportérů a neúčastní se hry na daném serveru.

Zaměňují si Tě často hráči s multihunterem?
Neřekl bych. Čas od času se stane, že mi hráč napíše, ať ho odblokuji, že multihunter nereaguje. Na to většinou ani neodpovídám nebo napíšu, že já to s ním opravdu řešit nebudu. Také mi někdy píšou hráči, kteří ani netuší, že nějaký multihunter vůbec existuje nebo neví, na koho se mají se svou žádostí obrátit (neznají kompetence supportéra a multihuntera).

Mohl bys návštěvníkům prozradit, kde současně vykonáváš svoji funkci?
Momentálně dělám supportéra na serveru 6 a 9.

Máš stanovenou dobu, po jakou se budeš supportu věnovat a nebo o tom nepřemýšlíš a budeš ji vykonávat dokud ti bude přinášet potěšení?
Dokud na to budu mít čas, budu funkci supportéra vykonávat. Samotné hraní Travianu už jsem pověsil na hřebík asi před půl rokem. Možná si vyzkouším novou verzi 4, až bude implementována, ale to ještě nemůžu říct jistě.

Pokud to víš, mohl by jsi nám vysvětlit, z čeho pochází slovo „support“?
Slovo “support” znamená v anglickém jazyce “podpora”. Jestli je to ale slovo vzniklé v angličtině, nebo bylo převzáno ještě z jiného jazyka, to opravdu netuším. Je to ale možné.

Uvažoval jsi někdy o jiné funkci kromě supportéra? Díky čemu sis tuto funkci oblíbil?
Ano, uvažoval jsem o funkci multihuntera. Nicméně vím, že bych se této funkci nemohl věnovat tolik, jak by bylo třeba, a tak zatím zůstávám "pouze" supportérem. Funkce supportéra je určitě méně časově náročná.

Na fóru také moderuješ sekci Travianer. Jak ses k této hře dostal a v čem si tě získala?
Ke hře Travianer (konkrétně k anglické mutaci Travians) jsem se dostal po uvedení právě anglické verze hry na českém fóru Travianu. Tato hra si mě získala svou mezinárodní atmosférou a mnohem více bezprostředními kontakty s ostatními hráči, než je tomu u hry Travian.

U českých hráčů online hra Traviener není až tak známa. Jak bys Travianer přiblížil a představil hráčům hrající Travian?
Všude se říká, že jde o RPG hru zasazenou do prostředí Travianu. Kromě obrázků některých budov však Travianer nemá s Travianem vůbec nic společného. Je to RPG hra, kde jednotliví hráči hrají v jediném světě a interagují spolu. Travianer nabízí mnoho rozličných možností, jak svého avatara rozvíjet, a není možné v rámci pár slov vyjádřit všechny. Jestli má někdo zájem si o Travianeru udělat obrázek, bude nejlépe, když si ho sám zkusí zahrát a uvidí.

Má Travianer jako Travian konec věku serveru a nebo je "nekonečný"?
Pokud vím, je nekonečný. Jediná událost, která by se dala považovat za určitý konec, je přechod do další generace. Každý hráč vždy ve věku 111 dní jakoby umře a hraje se svým následníkem zase od úrovně 0.

Doporučil bys úplným začátečníkům Travianeru, aby se do hry pustili a učili se zkoušením a vlastními chybami a nebo by jsi jim poradil, aby si nejprve něco před registrací prostudovali?
Určitě by si měli něco prostudovat, není to nicméně třeba dělat už před registrací. Např. k manuálu hry a FAQ má hráč přístup až po registraci. Určité nastudování základních věcí ale nepatří podle mě mezi "povinnosti" pouze začátečníků Travians, ale i Travianu a obecně každé hry. Nemám moc rád lidi, kteří se ptají na úplně základní věci, které by se dozvěděli, kdyby věnovali alespoň 10 minut procházením různých FAQs a manuálů, které jsou v takových hrách vždy dostupné.

Má hráč v Travianeru šanci a bavil by ho Travianer, aniž by ovládal Angličtinu a Němčinu?
Hráč neovládající hlavní jazyk hry sice má šanci v ní něco dokázat, ale potřeboval by někoho, kdo mu bude radit, co a jak. Jestli by ho to bavilo, to neumím posoudit. Na druhou stranu si myslím, že úplně každý již má jeden z těchto dvou jazyků znát a kdo žádný jazyk neovládá, předně by se měl jít učit cizí jazyk a ne si hrát hry. Můj osobní názor je, že kdo nezná ani základy, nemá tam co dělat. Je ale hodně takových, kteří se mnou tento názor nesdílejí. Když už člověk základy zná, je tato hra dobrou příležitostí své znalosti prohloubit.

Vykonáváš také nějakou funkci v Travianeru vyjímaje moderování sekce na fóru?
Nevykonávám. Uvažoval jsem o funkci moderátora chatu, ale nakonec jsem si řekl, že to pro mě není to pravé. Neměl bych problém se mezi moderátory chatu dostat, ale jde hlavně o to, že jako moderátor chatu bych si např. nemohl dovolit mít asi 500 lidí v ignore listu. A to je pro mě deal-breaker (omlouvám se, nevím, jak to vyjádřit přesně v češtině).

Máš nějaké informace ohledně rozšiřování Travianeru do jiných zemí, popřípadě i do České republiky? Můžeme se dočkat, že Travianer vyjde v českém jazyce?
Bohužel žádné informace o rozšiřování nemám. Abych pravdu řekl, ani jsem se o to nikdy nestaral.

Jsi stále aktivním hráčem Travianeru? Pokud ano, na jakém serveru právě hraješ?
Ano, jsem aktivním členem Travians (http://www.travians.com- anglická verze Travianeru). Hraji tam pod přezdívkou ”Geralt z Rivie”.

Vadí ti, že je Travianer zatím pouze v angličtině?
Předně bych chtěl říct, že Travianer není pouze v angličtině. Jako první byl v němčině, a to přibližně o jednu travianerovskou generaci dříve (jedna generace = 111 dní). Hraji ale pouze na anglické verzi hry (Travians). Že je pouze v těchto dvou jazycích mi vůbec nevadí. Naopak to podporuji. Já osobně bych třeba nikdy nešel hrát na českou mutaci Travianeru. Ono mezinárodní prostředí je bezkonkurenční a neměnil bych ho. Tento svůj názor jsem již prezentoval i na českém Travian fóru: Když vidím někoho v Travians dělat problémy, na 90 % je to Čech, Slovák, Maďar, Nizozemec nebo Turek. Dokážete si představit server složený výhradně z jedné z těchto národností? Já ne… Z chování Čechů v Travians je mi většinou zle a stydím se za ně, ve hře je tedy nevyhledávám a spíše se jich straním. Pokud mi například někdo napíše něco česky, odpovídám anglicky, že nerozumím. Pokud není schopen se se mnou bavit anglicky, nemá tam co dělat a nestojí mi za to, abych se s ním vybavoval.

Máš přehled o tom, kolik Čechů zhruba hraje Travianer?
To opravdu netuším. Jak jsem již naznačil v předchozí odpovědi, nezajímám se o to.

Travian i Travianer samozřejmě mají své klady i zápory, ale která z těchto online her je tobě bližší a proč?
Momentálně je mi určitě bližší Travianer, veškeré důvody jsem již myslím zmínil v předchozích odpovědích, nicméně bych vypíchl onu mezinárodní atmosféru, která je prostě báječná. Dalším velkým kladem Travianeru je to, že když člověk nechce, může klidně na týden vypnout a nikdo mu tam nic nezruinuje. Akorát si tím zbrzdí svůj pokrok a budou mu přetékat body, ale nikdo mu nic nezničí a najde svůj účet po návratu v pořádku. Travianer má také určitě mnohem menší potenciál k rozbíjení mezilidských vztahů v reálném životě než Travian. Jeden příklad za všechny by byl ten, že i má přítelkyně Travians náruživě hraje, ač byla velmi nerada, když jsem svůj čas trávil u Travianu, neboť ji Travian připadal stupidní.

Jaký je Tvůj největší zážitek z Travianu a jaký z Travianeru?
Vezmu to popořádku. První jsem hrál Travian. Mám dva největší zážitky. První je ten, že hned na svém prvním serveru (server 3) jsem spolu se spoluhráči vyhrál. Div nebyl na mém účtu, ale byl jsem po celou dobu jeden ze dvou zástupců onoho vítězného Divu. Poté jsem si založil účet na serveru 1, kde jsem byl v alianci jen s 5 lidmi, které jsem znal, a vyčistili jsme si celé okolí, včetně asi tří 60-členných aliancí. To byly dobré časy, kdy se jen ničilo, ničilo a ničilo a na Div kašlalo. Po vyčištění mě to již přestalo bavit a hrát jsem tam přestal. Největší zážitek z Travians se těžko prezentuje, protože nejspíš žádný takový, který by vysloveně vyčníval, není. Možná bych zmínil jen svou první koupací akci (bathing community action), kterou jsem pořádal, bylo to pro mě tenkrát něco nového, a tak to bylo vzrušující.

Mohl bys návštěvníkům prozradit něco o tvé kariéře hráče?
Řekl bych, že všechno podstatné jsem již řekl v předchozí odpovědi. Hrál jsem jen na dvou Travian serverech, na obou velmi úspěšně, řekl bych. Vždy za Germány. V Travians jsem momentálně v 74. dni III. generace.

A na závěr bychom se Tě chtěli zeptat, co bys poradil zájemcům o post supportéra?
Vzhledem k tomu, že sám jsem do toho šel až v době, kdy jsem si byl opravdu jistý, že hru téměř dokonale znám, poradil bych, ať napřed také hru důkladně poznají, než se o post supportéra, moderátora či multihuntera začnou zajímat. Vím o pár lidech, kteří tým rozšířili třeba po dvou měsících svého hraní a musím říct, že mnohdy ještě neznali ani naprosté základy. Vzhledem k tomu, že jsem v určitém směru perfekcionista, si o takovém počínání myslím svoje.

Děkuji za rozhovor a pozdravuji všechny čtenáře.

I my tímto Teal'covi mockrát děkujeme za rozhovor a přejeme mu, ať ho funkce supportéra nadále baví. V českém Travianu zaujímá důležité postavení a bez jeho odpovědí by si často hráči nevěděli rady. Také mu přejeme, aby i Travianer byl jeho zábavnou náplní ve volném čase.

S poděkováním a pozdravem
správci webu


Otázky sestavil: marcus6 a Shark
Na otázky odpovídal: Teal'C
Rozhovor zveřejněn: 19.4.2009