BHoH-WSE

Web aliance BHoH-WSE z 1. věku S7

Nepřehlédněte

Přátelské weby

Novinky

29.10.2009
V úterý 27. října byla prolomena hranice 50 000 návštěv. Tímto vám chceme poděkovat. Věříme, že web BHoH-WSE skýtá opravdu mnoho zajímavého a poučného čtiva ze světa Travianu a doufáme, že tento web bude nadále webem, na který rádi zavítáte.

18.9.2009
Proběhly menší úpravy na webu. Dlouhý sloupec nastřádaných novinek byl zkrácen na rozumnou délku, starší novinky byly přesunuty do Archivu webu. Na velmi dlouhou dobu byla vypnuta reklama. Díky tomu budou návštěvy na webu BHoH-WSE příjemnější a pohodlnější.

5.9.2009
Potěšilo nás a jistě potěšilo i Tickyho, že nově zveřejněný rozhovor sklidil úspěch. Děkujeme! Dnes přibyly menší úpravy vedoucí ke zpřehlednění celého webu. Zveřejnili jsme nový Travian-vtip, který najdete v příslušné sekci Komiksy a vtipy.

4.9.2009
Vážení návštěvníci webu, s radostí vám oznamujeme, že dlouho slibovaný rozhovor byl dokončen a dnes zveřejněn. A kdo byl tentokrát vyzpovídán? Byl jím Ticky, administrátor slovenského Travianu, kterého snad každý ze slovenských i českých hráčů zná. Přiznáváme, že tento rozhovor trval vskutku neobvykle dlouhou dobu, ale nutno podotknou, že právě díky tomu se jedná o nejdelší rozhovor webu BHoH-WSE nabitý spoustou zajímavých informací. Navíc Ticky dennodenně řeší spoustu nelehkých záležitostí problémů, které se víceméně podíleli na protahování rozhovoru. Věříme, že několika měsíční snažení vám přinese zajímavé čtivo a spoustu nových poznatků. Můžete si například nalít čaj či kávu a v klidu se odreagovat čtením.

1.9.2009
Opravili jsme nedopatření v sekci 3. Soutěž (výsledky), kde místo podrobné výsledkové listiny byl odkaz na fórum. Díky pozornému návštěvníkovi jsme chybu napravili, nyní si ji můžete bez problémů stáhnout. K tomu bychom chtěli dodat, že pokud najdete na webu nějakou chybu, napište nám na email. Ač se snažíme web dělat nanejvýš poctivě a kontrolujeme aktualizace, chyba či nedopatření nám může výjimečně uniknout.

31.8.2009
Rozhodující kolo dnes skončilo a v tentýž den zveřejňujeme výsledky (mini) Travian-Soutěže o 20 zlatek. Najdete je v patřičné sekci 3. Soutěž (vyhlášení). Všem soutěžícím děkujeme za účast!

Panbubo

Tvůrce GB
Snad každý podle přezdívky panbubo pozná českého tvůrce grafických balíčků, kterých vytvořil pro Travian již spoustu a jeho výtvory patří k absolutní špičce. Oslovili jsme ho tedy, zdali s námi nechce udělat rozhovor. Souhlasil, odpověděl nám na naše otázky a sami si můžete jeho odpovědi přečíst. Možná si uděláte lepší představu o tvorbě grafických balíčků.


> Rozhovor obsahuje hovorovou češtinu, nejedná se o chyby.

> Zveřejnili jsme zde i panbubovu Hypno-žábu, která nepochybně patří k jeho přezdívce. Hypno-žábu používá v Travian-fóru.

> V„rozhovoru“ budeme uvádět zkratku GB = Grafický balík.

Jak jsi se dostal k tvorbě grafických balíků?

Mám rád strategické hry, šachama počínaje. Když jsem náhodou narazil na Travian a po pár měsících zjistil, že je možné grafiku téměř kompletně editovat, hned jsem se do toho pustil. Pro mě je to taková hra ve hře.

Jak dlouho a od kdy se zaměřuješ na tvorbu GB?
První balík, který jsem udělal, byl Winter 2008, (na žádost zveřejněný až nedávno). Bylo to původně pro naši alianci COT1 na serveru7 prvního věku. Tedy v zimě 2007/08. Vlastně jsem si na něm, jen vše vyzkoušel. Tam byl začátek a věnuju se jim dodnes.

Kolik GB jsi již udělal?
9 - vícemeně hotových. Tady je jejich prezentace http://gbplastelina.wz.cz (poslední dva odkazy ještě nejsou zprovozněné) První balíky jsem dělal pouze pro české servery a už se mi nechce vracet k jejich dodělávání. Teď se snažím dělat balíky do všech jazyků a je milé, když vám přijde poděkování třeba z Turecka.

Jaký tvůj grafický balík považuješ za nejpovedenější a proč?
Jednoznačně Plastelína a to proto, že nemá chybu. Je to takové vyvrcholení mého snažení, což dokazuje i fakt, že pak už jsem žádný balík neudělal. Proto je taky mojí prioritou ho co nejrychleji zprovoznit na verzi T3.5.
Když jsem s tvorbou GB začínal, šlo mi jen o to, změnit grafiku hry, protože se mi ta originální moc nelíbila. Používal jsem třeba grafiku již existující hry, která měla, stejně jako Travian, isometrickou perspektivu. (RISE OF NATION THEME, TRAVILIZATION). Později, jak jsem prohluboval znalosti GB i CSS, mě bavilo změnit balík od základu a vyzkoušet co všechno snese a bude stále hratelný. (SPACE, NOSTALGIA). Zjistil jsem ale, že drtivá většina hráčů jsou líní učit se nové obrázky budov atd... Což je pochopitelné, ale balík, který nikdo nepoužívá je na nic. Nechtěl jsem jen donekonečna upravovat stávající grafiku. Pořád jsem chtěl vytvořit kompletně vlastní balík, ale zároveň tak, aby byl každému hned srozumitelný. Obojí se podařilo s Plastelínou. Navíc má i vtip.
Každý, kdo trochu výtvarně tvoří tak to zná - Každá nová věc, kterou stvoříte je skvělá, ale jen pramálo z nich se vám zdá skvělých i za rok.

Jak dlouho přibližně trvá tvorba jednoho balíku?
Obecně těžko říct. Vím pouze jak dlouho trvá balík mě. Týden, dva, když mě to baví. To u toho sedím skoro nonstop. Výjimka je plastelína, protože jsem to všechno musel nejdřív stvořit fyzicky a teprve pak zpracovávat v počítači. To byly 3 měsíce.

Mezi hráči je jistě velice oblíbený i grafický balík Plastic, který jsi vytvořil také ty. Je parádně propracovaný do všech detailů a navíc je neuvěřitelné, že při jeho tvorbě jsi využil nejen počítač, ale především plastelínu. Při tvorbě si musel určitě spotřebovat spoustu této hmoty a samotná tvorba musela být určitě časově náročná, není-li pravda? Mohl by jsi tedy návštěvníkům přiblížit, jak probíhala tvorba tohoto grafického balíku?
Nejdřív to měl být ručně kreslený GB v linkovaném sešitě. Jako by si to hrál ve škole se sousedem pod lavicí. (Teď, když o tom přemýšlím, tak ten asi ještě udělám) Pak jsem to zkoušel vystřihovat z papíru a lepit 3d modely, ale plastelína vypadala nejlépe.
Bylo jí opravdu dost, hlavně bílé na div. Barevné plastelíny jsem tolik neměl, takže jsem vždy musel budovu vymodelovat, nafotit a zase rozebral k dalšímu použití. Což je škoda, protože mít doma na stole takovou celou vesničku s divem by bylo super, ne?
Vše je modelované ručně, ale fotografie modelů jsou značně upravené v počítači. Od přehnaného kontrastu, změny barvy až po velké deformace, aby vše sedělo na svém místě.

Bylo náročné udělat animace pro GB Silvestr?
Zdlouhavé. Byl to můj druhý balík, také původně pro alianci COT1. Ohňostroje jsou sice stažené z internetu, ale všechny byly na černém pozadí, což znamenalo snímek po snímku, pixel po pixelu, každý černý nebo tmavě šedý bod vymazat. Od začátku chci udělat ještě noční verzi tohoto balíku, kde by exploze jednotlivých ohňostrojů ozařovaly vesnici barevným světlem. Ohňostroj ve dne moc smysl nemá. Jen ještě nevím jak to dobře udělat.

Pracuješ momentálně na nějakém balíku a máš své tvůrčí plány do budoucna?
Mám v hlavě teď jeden nápad na GB, ale ještě nevím co s ním. Chtěl bych pracovat s průhledností. Takže se nabízí, ledový Travian, ale to mě moc neláká. Po plastelíně je to opravdu těžké. Mimo Travian mám v plánu komiksovou knížku. Nevím jak to dopadne, jestli vůbec a ještě dělám nějaké flashové prezentace.

Jak se poperou nynější GB s novými verzemi Travianu? Bude zapotřebí balíky předělávat a novým verzím přizpůsobovat?
Ano, ale neměl by to být velký problém. V T3.5 by měla být větší volnost při editaci balíku, na což jsem opravdu zvědavý. Snažím se co nejrychleji nové soubory získat, ale zatím se mi to nedaří. Navíc se budou možná ještě upravovat.

Máš vytyčený čas, který se budeš věnovat GB pro Travian nebo počet balíků, které ještě uděláš a nebo budeš tvořit dokud tě to bude bavit?
Dokud mě to bude bavit, bude čas a dokud budou nápady, které by stály za to.

Znáš jiného tvůrce grafických balíků, jehož výtvory se ti opravdu líbí?
Grech se svým prasečím GB. Mrzí mě, že jsem to neudělal dřív já. Dělat to znova nemá smysl, protože ten jeho nemá chybu. Ještě je dobrý Shy a Desolated. U ostatních téměř vždy najdu něco co mi tam vadí.
Nejvíc mi ale vadí, že spousta lidí začne nějaký slibně vypadající balík a za týden je to přestane bavit. V Německu dělá Bümbel obdivuhodnou práci a tyto nedokončené balíky kompletuje. Což obdivuju.

Rádi bychom se tě zeptali ještě na pár otázek ohledně tvého působení v online hře Travian. Kolik let jsi strávil hraním této hry?
Asi rok. Počítám jen s7 protože ostatní servery me přestaly rychle bavit. Vždy se ale někam přihlásím, aby bylo kde testovat balíky.

Na jakých serverech jsi působil?
Opravdu toho bylo hodně, že si to nepamatuju. Vždy jsem to vydržel jen krátce. Ještě si pamatuju s11. Tam jsem byl trochu déle, ale jen jako farma. Teď mě začal bavit testovací server pro T3.5.

Jak jsi sám několikrát uvedl, hrál jsi i za 1. věku na CZ7. Byl jsi na opačné (nepřátelské) straně, než bývala BHoH-WSE. Válka ke konci byla obrovská, ale zajímavá a dodala hře na zábavnosti, není-li pravda? Jaké ty máš vzpomínky na cz7? Jak ty jsi prožíval válku a jak na tebe působila celková konečná fáze serveru?
Nakonec jsme to dotáhly s aliancí až na 8-mé místo, tuším. Skvělí spoluhráči, konečné vítězství - no bylo to super. Konečnou fázi jsem hlavně posílal obilí do vítězného divu a skladoval katapulty spoluhráčům. Nejsem ten typ obrovského válečníka.

Máš nějaký velký zážitek ze hry, který by jsi mohl uvést?
Největší zážitek byla stavba divu. To je jasné. Jestli myslíš nějaký konkrétní report, tak to bohužel nemám. Nejvíce mě bavilo bránit se na s11 s malinkou aliancí proti obrovské přesile dvou hráčů z top. Když se nám občas podařilo mu mezi dva útoky v rozmezí 3 vteřiny stáhnout podpory a zničit mu nějaký ten katapult, tak to opravdu potěšilo. Když se vás, ale rozhodne o tolik silnější hráč zničit, tak se mu to časem podaří.

Máš v Travianu svůj oblíbený národ?
Galy - nechci u toho sedět dnem i nocí.

Jak by jsi zhodnotil web bývalé aliance BHoH-WSE? Můžeš uvést i jakoukoliv kritiku.
Velmi vkusně minimalisticky vyřešené. Jen snad až příliš strohé. Z webů co o Travianu znám je prakticky jediný, který navštěvuju. Uvádíte jen kvalitní GB s inteligentní recenzí. Opravdu nevím co bych měl vytknout. Jen tak dál.

A na závěr bychom se tě rádi zeptali, co by jsi vzkázal všem, kdo chtějí udělat svůj vlastní grafický balík?
Dokončete to!!! Ať s tím nemá Bümbel tolik práce. :-)


Tímto ti mockrát děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů a chuti do tvorby dalších grafických balíků. Tak šikovných tvůrců jako jsi ty není příliš mnoho a proto jsou balíky od tebe cenné, ale především velice pěkné.

S poděkováním správci webu

Marcus6 a Brezak