BHoH-WSE

Web aliance BHoH-WSE z 1. věku S7

Nepřehlédněte

Přátelské weby

Novinky

29.10.2009
V úterý 27. října byla prolomena hranice 50 000 návštěv. Tímto vám chceme poděkovat. Věříme, že web BHoH-WSE skýtá opravdu mnoho zajímavého a poučného čtiva ze světa Travianu a doufáme, že tento web bude nadále webem, na který rádi zavítáte.

18.9.2009
Proběhly menší úpravy na webu. Dlouhý sloupec nastřádaných novinek byl zkrácen na rozumnou délku, starší novinky byly přesunuty do Archivu webu. Na velmi dlouhou dobu byla vypnuta reklama. Díky tomu budou návštěvy na webu BHoH-WSE příjemnější a pohodlnější.

5.9.2009
Potěšilo nás a jistě potěšilo i Tickyho, že nově zveřejněný rozhovor sklidil úspěch. Děkujeme! Dnes přibyly menší úpravy vedoucí ke zpřehlednění celého webu. Zveřejnili jsme nový Travian-vtip, který najdete v příslušné sekci Komiksy a vtipy.

4.9.2009
Vážení návštěvníci webu, s radostí vám oznamujeme, že dlouho slibovaný rozhovor byl dokončen a dnes zveřejněn. A kdo byl tentokrát vyzpovídán? Byl jím Ticky, administrátor slovenského Travianu, kterého snad každý ze slovenských i českých hráčů zná. Přiznáváme, že tento rozhovor trval vskutku neobvykle dlouhou dobu, ale nutno podotknou, že právě díky tomu se jedná o nejdelší rozhovor webu BHoH-WSE nabitý spoustou zajímavých informací. Navíc Ticky dennodenně řeší spoustu nelehkých záležitostí problémů, které se víceméně podíleli na protahování rozhovoru. Věříme, že několika měsíční snažení vám přinese zajímavé čtivo a spoustu nových poznatků. Můžete si například nalít čaj či kávu a v klidu se odreagovat čtením.

1.9.2009
Opravili jsme nedopatření v sekci 3. Soutěž (výsledky), kde místo podrobné výsledkové listiny byl odkaz na fórum. Díky pozornému návštěvníkovi jsme chybu napravili, nyní si ji můžete bez problémů stáhnout. K tomu bychom chtěli dodat, že pokud najdete na webu nějakou chybu, napište nám na email. Ač se snažíme web dělat nanejvýš poctivě a kontrolujeme aktualizace, chyba či nedopatření nám může výjimečně uniknout.

31.8.2009
Rozhodující kolo dnes skončilo a v tentýž den zveřejňujeme výsledky (mini) Travian-Soutěže o 20 zlatek. Najdete je v patřičné sekci 3. Soutěž (vyhlášení). Všem soutěžícím děkujeme za účast!

Vojenské strategieNávod "Vojenské strategie" je členěn do skupin:> Posílání útoků

> Více útoků v jedné vteřině

> Katapultování

> Protiútok

> Další strategiePosílání útokůKdy útočit?
Pokud je to možné a jste ochotni to podstoupit, je nejlepší útočit v noci. Je vyšší pravděpodobnost, že nepřítel bude spát a tudíž stěží zformuje obranu. A i kdyby se stalo, že bude online, stěží v tuto dobu sežene podpory, neboť většina hráčů spí. Nejideálnější doba je 1-6 hodina (například v jednu hodinu ranní vyšlete útok a do šesti hodin ráno by bylo dobré, kdyby došel.

Obrana v noci
Může se stát, že se „noční obětí" stanete právě vy. A jak se zabezpečit proti nočnímu přepadu? Je dobré si zjistit jak daleko jsou vaši nepřátelé či vůči vám negativně postavení hráči, tím zjistíte jak daleko k vám mají a jaká je pravděpodobnost dobré přípravy na případný nečekaný útok. Na noc je dobré mít hlavně chráněnou hlavní ves či jiné velice důležité vsi, pokud takové vlastníte. Základ je, schovávat si někam na noc útočnou armádu. Pokud ji zrovna nemáte v boji, pošlete útok na nějakou strašně slabou farmu kam jde útok pět hodin. Celkově budou vaši vojáci na cestě deset hodin a tím se vyhnete riziku, že vám je někdo v noci nečekaně pobije. Útočné armády jsou pochopitelně v obraně velice slabé. Pokud si chcete hlavní vesnici opravdu zajistit proti přepadu, můžete do ní mít napořád či pouze na noc vojsko z vedlejších vesnic, ale musíte myslet na obilí, které spotřebovávají. Ve většině vedlejších vesnice (kromě MC) si můžete udělat tak 1000 pěších jednotek a samotné toho stejně moc neubrání. Je ale na každém jestli bude mít hlavní ves vždy chráněnou a nebo nikoliv.

Dlouhodobější boj
Tato taktika je dlouhodobější, ale účinná. Chcete zdecimovat ves nepřítele, ale zároveň se nechcete roztřískat o podpory? Můžete tedy pravidelně (například denně a to po dobu týdnu) posílat fake útoky. Měly by jít tak dlouho a v takovém seskupení vždy, jako chystaný hlavní útok. Pokud například chcete ves vykatapultovat v pěti vlnách, každý den pošlete ve stejný čas za sebou v podobném rozmezí pět katapultů. Při prvním takovém fake útoku si obránce pravděpodobně sežene zástupy podpor. Při dalším útoku taktéž, ale další útoky už nebude brát tak vážně až postupně je bude ignorovat. Po určité době (po týdnu posílání fake) na něj pošlete tentokrát ostrý útok, který bude navenek vypadat jako předešlé fake (počtem vln i časově). Je vysoce pravděpodobné, že obránce u sebe bude mít minimum jednotek právě díky tomu, že žádný ostrý útok vůbec nečeká. Samozřejmě se může stát lecco (například narazíte na početné podpory), ale efektivita je vysoká – zhruba 80%.Více útoků v jedné vteřiněČasto si nováčci v Travianu lámou hlavu nad tím, jak někdo dokáže poslat více útoků v jedné vteřině. Nejedná se o žádný bug, jak se občas také někdo domnívá, nýbrž o běžný trik, který se využívá při útoku, zpravidla při katapultovacím útoku. Zde vám poradíme, jak na to.


Stručně

Použitím kláves Ctrl-Alt-Tab přecházíte z panelu na panel, kde máte připravené vojáky k odeslání a mačkáním Enter odesíláte útoky. Čím jste zručnější, tím více se vám podaří do jedné sekundy odeslat útoků.


Podrobně

1. Nejdříve si otevřete v internetovém prohlížeči tolik panelů, kolik budete posílat útočících vln.

2. V každém panelu si nastavte cíl a počet vojáků. Dobře rozdělte jejich počty. Panel s čistícím útokem posuňte úplně doleva.

3. Zkontrolujte raději ještě 2 x, zdali katapulty jsou správně zaměřeny a zdali posíláte útoky a ne podporu.

4. Najeďte na panel s prvním čistícím útokem. Pro posílání budete potřebovat klávesy Ctrl-Alt-Tab a Enter. Ctrl-Alt-Tab je kombinace kláves, pomocí které přecházíte z jednoho panelu na druhý, Entrem odkliknete odeslání útoku.

5. Na klávesu Tab bude si připravte libovolný prst z levé ruky, ale zatím nemačkejte. Zmáčkněte Ctrl (prsteníčkem), Alt (palcem) a držte, tím máte připravené dvě klávesy k rychlejšímu odeslání, ale nic se zatím neděje. Až budete připraveni, dejte Enter k odeslání prvního útoku, pak už dále mačkejte kombinaci jen Tab a Enter, Tab a Enter, Tab a Enter (klávesy Alt a Ctrl přitom můsíte stále držet)..., dokud neodešlete všechny útoky. Záleží už jen na vaší rychlosti a zručnosti, kolik útoků se vám podaří odeslat v jedné sekundě.

6. Je důležité si zkontrolovat, zdali útoky jdou ve správném pořadí a zdali neposíláte podporu!


Jak útoky dorazí?

Ačkoliv jdou útoky v jedné sekundě, střety se odehrají, jako obvykle, jednotlivě.KatapultováníMnohdy se stane, že vyšlete katapultovací útoky = tzn., že vyšlete 1. vlnu čistící a za ní další vlny s katapulty. Útočník ale může udělat to, že na první vlnu uhne a na katapultovací vlny si pošle do vesnice obranu (většinou malou), která katapultovací útoky odrazí. Jak postupovat při další dalších útocích na stejný cíl tak, aby jste nepřišli o katapulty?
Můžete s každou vlnou katapultů posílat hodně vojáků, ale tím si ale oslabíte první vlnu a to je riskantní. Je tu také možnost, poslat spoustu fake útoků (5-10) a za teprve až nimi hlavní vlnu s katapultovacími útoky. Obránce si bude myslet, že opět útočíte ve složení čistící vlna a poté katapultovací útoky a pošle na 2. nebo 3. vlnu podpory a ty pak snadno zničíte čistící vlnou, která půjde za fake útoky. Je dobré myslet na to, že tuto fintu může obránce prokouknout a pak se vyplatí střídat taktiku A (čistící útok, pak další vlny) s taktikou B (fake, pak čistící útok, pak další vlny).
Stejně tak můžete používat obranou taktiku proti katapultovacím útokům, kdy máte málo obrany a málo času, chce to jen naprostou časovou přesnost. Hlavnímu čistícímu útoku uhnete i za cenu toho, že vám poboří nebo zničí dvě budovy. Na další katapultovací útoky si pošlete do vesnice obranu a katapulty s většinou malým doprovodem budou zničeny. Samozřejmě je vždy nejlepší odrazit všechny útoky.

Co katapultovat?
Pokud jste ve válce, pochopitelně byste měli nepříteli katapultovat strategické budovy. Jsou to ty budovy bez nichž nemůže mít u sebe obrany, bez nichž nemůže dělat armádu a bez nichž se nemůže rozvíjet. Zde máte seřazené nejdůležitější budovy (od nejdůležitějšího po méně důležitější), které je dobré bourat: Sýpka, sklad surovin, hlavní budova, kasárny, stáje, tržiště, shromaždiště, mlýn, pekárna, obilná pole, doly...
Samozřejmě záleží i na situaci a počtu katapultů. Zdali chcete nepříteli znemožnit stavbu jednotek budete bourat hlavně hl. Budovu, kasárny, stáje sýpku, sklad surovin. Zdali budete chtít nepřítele ekonomicky pozastavit, je dobré mířit hlavně na sýpku, sklad surovin, pole a doly, a pak na pilu, slévárnu, cihelnu, mlýn a pekárnu. Jsou i jiné katapultovací taktiky, ale to už záleží více či méně na vás. Toto je jen ukázka toho, jak je dobré postupovat. Samozřejmě nejlepší je ves nepříteli vzít, ale je dobré myslet na to, že ji jen tak nedá a že ji i po dobytí bude chtít zpět.ProtiútokKdyž víte, že na vás útočník právě vyslal útok, můžete na něm vyzrát poměrně mazanou fintou. 

> Nejdříve si rychle spočtěte v kolik hodin (na vteřinu přesně!) se mu vojáci vrátí.

> Pak si připravte útočnou armádu a tu vyšlete do útoku přesně vteřinu poté, co se vojáci útočníkovi vrátí. Musíte použít i vojenskou techniku, která pochod zpomalí jinak by tam byla vaše armáda příliš brzo. Pokud i přesto by byla vaše armáda na místě příliš brzo, uhněte s ní nejdříve pár sekund před příchodem nepřítelovi armády a pak ji ihned povolejte zpět z útoku a teprve poté ji vyšlete – opět na vteřinu přesně poté, co se útočníkovi armáda vrátí.  

> Pravděpodobnost, že s armádou nestihne uhnout je vysoká. Pokud se vám to povede opravdu vteřinu po příchodu, je pravděpodobnost nejvyšší, pokud více vteřin, pravděpodobnost snižuje... A v čem je tato strategie dobrá? Na útočníka jde náhlý a nečekaný protiútok, stěží si shání najednou podpory a oři předpokladu, že protiútok vyjde, útočná armáda se útočné armádě těžce brání...


Jak se bránit proti protiútoku

Pokud vy vyšlete vaši armádu do útoku a obránce udělá protiútok na vás (na vteřinu přesně), snažte se přednostně zabránit, aby vaše útočná armáda byla v době útoku ve ve vsi - setkání útočné armády s útočnou armádou je to nejhorší.

> Otevřete si tedy v internetovém prohlížeči otevřít okno a zadejte si cíl, kam chcete armádu hned poté, co se vrátí vyslat (může se jednat o útok farmu, útok na útočníka či podpora do vaší vedlejší vesnice) a zadejte si přesný počet vojáků vaší armády. Poté klikněte na „OK“ a mějte připravenou armádu na odeslání. Hlavně odeslání poté nepromeškejte.

> Pokud máte dostatek času a víte něco o velikosti nepřítelovi armády, můžete sehnat od spolualiančníků, spojenců a přátel podporu – vojáky si můžete stáhnout i z vedlejší vesnic. Pokud víte, že nepřítel má armádu velkou a nic by jste neubránili, nezapomeňte alespoň vyprázdnit sklad a sýpku – zadejte stavbu budov, jednotek, pošlete si suroviny do ostatních vsí...


> To nejdůležitější na konec: nezapomeňte na sekundu přesně odeslat armádu. Stačí malé zpoždění a armáda může být ztracena...


Využití klamného protiútoku

Zkušenému hráči, který je navíc velmi často online můžete zničit útočnou armádu neobvyklou taktikou.

> nejdříve jako „předkrm“ mu jednou pošlete ostrý útok na vedlejší ves. Proveďte to samozřejmě tak, aby se povedl – nejlépe brzo ráno, aby si nestihl sehnat podpory.

> pak pošlete fake útok na vesnici, kde má svoji obří armádu. Fake útok pošlete jako normální s nejpomalejší jednotkou (pravděpodobně katapulty), kterou máte tak, aby se jevil jako ostrý. Zdali také využívá strategii protiútoku (armádu vyšle na vteřinu přesně, až se vám útok vrátí) a použije ji, v tom momentě máte z části vyhráno.

> vtip je v tom, že armádu stále máte doma, takže teď máte možnost zničit armádu vy jemu. Nyní už můžete postupovat podle bodu výše „Protiútok“. Přesně pak odešlete útok na vteřinu poté, co se útočníkovi vrátí armáda z útoku na vás.

> v případě, že se vám strategie povede, máte vyhráno. Teď máte základ k úspěšnému válčení, přebírání vesnic a farmení. 

Další strategiePokud máte záměr nepříteli poškodit, ale přitom nechcete přijít o armádu, je nejlepší útočit v nočních hodinách, kdy většina lidí spí. Pokud to máte ale dál nebo nemůžete útočit v noci, je dobré k tvé „oběti“ poslat do nějaké vesnice sadu fake útoků, která tam půjde poměrně dlouhou dobu. Obránce začne shánět podpory a během pár hodin, bude mít vesnici nacpanou podporami, až s tím bude zápasit. V tento moment vyšlete další útoky, tentokrát ostré na váš cíl a také doprovázený ještě dalšími fake útoky na ostatní vsi. Obránce, bude zmaten, nebude vědět, co podporovat dříve a je velká pravděpodobnost, že váš útok projde bez většího odporu.


Kdy je vhodné na hráče poslat útok

> Nejvhodnější je doba mezi 1.-5. hodinou ranní. Je velká pravděpodobnost že je obránce offline a i když je přítomný, podporu stěží sežene.

> Ale když potřebujete poslat útok za dne a v rámci možností v noci hrát nemůžete, zjistěte si aktivitu hráče.

To lze provézt jednoduše a mazaně. Stačí mu napsat přátelsky zaměřenou zprávu mapř. „Jak se mu vede či, jak dlouho Travian hraje“ atd. Pak sledujte, kdy si zprávu přečte. Až odpoví, odepište (rozveďte debatu) a opět sledujte kdy odepíše. Po několika odpovědích už víte v jaký čas průměrně si zprávy nejčastěji čte. Pokud odpoledne až večer, jedná se o školáka nebo pracujícího, pokud dopoledne může se jednat o člověka, který pracuje, pokud kdykoliv, je to maniak.


Vlákání nepřítele do „zabetonované vsi“

Obvyklou strategií bývá i „vlákání“ nepřítele do vsi, kde je již připravená obrana. Často se stím slaví velké úspěchy a na takové léčce se můžou „rozsekat“ i armády celé aliance.

> Nejdříve si do jedné vsi, kde je velká útočná armáda nashromážděte armádu. Ale opravdu velkou. Buďte připraveni ji několik dní živit.

> Z této vsi pak nepřítele „provokujte“. To znamená = katapultujte nepřátelské vedlejší vesnice, útočte na jejich oázy, vykrádejte vesnice a podobně.

> Většinou to vyvolá odvetu buď hráče a nebo celé aliance. Záleží, zdali útočíte na jednoho hráče či celou alianci a jak aliance drží při sobě. Jakmile jde na vás odveta, jsou nepřátelské armády vlákány na připravenou obranu. I když zaútočí brzy ráno, jste na ně připraveni.